Спеціальні потреби

“Грузія на роздоріжжі”, каже ЄС, і може зійти з демократичного європейського шляху


Протести під прапорами Грузії в Тбілісі 2 травня 2024 р.
Протести під прапорами Грузії в Тбілісі 2 травня 2024 р.

Європейський Союз застерігає, що події в Грузії означають загрозу демократії в тій країні і можливу відмову від проголошеного грузинського курсу на вступ в ЄС.

Грузія на роздоріжжі. Їй треба залишатися на шляху до Європи.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оприлюднила заяву 1 травня після того, як грузинський парламент ухвалив закон про “іноземних агентів” попри багатоденні масові протести в Тбілісі, на яких учасники називали той закон “російським”.

Вона засудила насильство під час протестів у Тбілісі внаслідок чого десятки людей зазнали поранень та арештів.

"Громадяни Грузії показують міцну відданість демократії. Грузинському уряду треба прислухатися до цього чіткого сигналу”, - йдеться в заяві.

Інші країни, зокрема Державний департамент США, також засудили той закон, заявивши, що він перешкоджатиме роботі незалежних засобів масової інформації та неурядових організацій.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі обіцяла накласти вето, але урядова партія "Грузинська мрія" має досить голосів у парламенті, щоб подолати вето і запровадити закон, що вимагатиме від організацій, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватися в країні як “агенти іноземного впливу”.

Партія "Грузинська мрія" проголосила, що це допоможе боротися з тими, хто "служить іноземним інтересам і сповідує чужі для Грузії цінності".

Відмова від курсу до ЄС?

В Брюсселі підкреслюють, що “грузинський народ прагне для своєї країни європейського майбутнього” і що Грузія здобула статус країни - кандидата на членство в Європейському Союзі.

Нещодавнє опитування в Грузії показало, що 81% громадян підтримують прагнення країни вступити в ЄС і 73% підтримують членство в НАТО.

Але тепер, “Грузія на роздоріжжі”, стверджує Урсула фон дер Ляєн, і закликає не звертати зі “шляху до Європи”.

Засновник партії "Грузинська мрія", колишній прем’єр-міністр мільярдер Бідзіна Іванішвілі, якого називають впливовою постаттю в Грузії, нещодавно виступив зі звинуваченнями Заходу у втручанні.

Іванішвілі, який заробив свої статки в Росії, повторив заяви, які часто лунають з Москви, що не Росія, а західні держави винні у російській війні проти Грузії і у російському вторгненні в Україну.

Брифінг.Протести в Грузії: чому люди вийшли проти "російського" закону
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG