Спеціальні потреби

Макрон підтвердив, що не виключає відправлення військ в Україну, якщо Росія прорве фронт


Президент Франції Еммануель Макрон, Єлисейський палац, 30 квітня 2024. Photo by Christophe Ena / POOL / AFP
Президент Франції Еммануель Макрон, Єлисейський палац, 30 квітня 2024. Photo by Christophe Ena / POOL / AFP

Президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що не виключає відправлення військ в Україну, і сказав, що це питання постане "легітимно", якщо Росія прорве лінію фронту, а Київ звернеться з таким запитом.

Про це французький лідер заявив в інтерв’ю виданню Economist, опублікованому 1 травня.

"Я нічого не виключаю"

На запитання про те, чи дотримується він своїх попередніх заяв щодо потенційної допомоги Києву на полі бою за участі французьких військ, він сказав: "Я нічого не виключаю, тому що ми стикаємося з кимось, хто нічого не виключає".

Макрон сказав, що "якщо Росія вирішила піти далі, ми в будь-якому випадку повинні будемо поставити собі це запитання" про відряджання військ, адже Росія є "силою регіональної дестабілізації" та "загрозою безпеці європейців".

"У мене є чітка стратегічна мета: Росія не може перемогти в Україні, - сказав Макрон і додав, що в разі перемоги Кремля під загрозою опиняться інші держави, як-то Польща, Молдова, Румунія, країни Балтії. - Якщо Росія переможе в Україні, безпеки в Європі не буде".

Минулого тижня президент Франції у своїй програмній промові заявив, що "сьогоднішня Європа смертна і може померти", а після вторгнення Кремля до України більше не зрозуміло, де пролягають "межі", до яких може дійти Москва. Тож він закликав європейські держави взяти безпеку у свої руки і не бути "васалом" Сполучених Штатів.

Нагадаємо, у лютому Макрон відійшов від досі однозначних тверджень західних лідерів про неучасть їхніх військових в обороні України від російської агресії: "Зараз нема згоди щодо офіційного, санкціонованого відрядження сухопутних військ. Але в перспективі нічого не треба виключати. Ми зробимо все, що треба, аби Росія у цій війні не перемогла".

Після того низка західних союзників Києва, зокрема США, Німеччина й керівництво НАТО цілковито виключили таку перспективу. Однак деякі європейські країни, зокрема Нідерланди, Естонія, Чехія та Польща сказали, що все ж існує можливість відправити сухопутні війська на допомогу Києву.

Реакції на слова Макрона оглядачів та Києва

Деякі експерти привітали слова Макрона як послання Кремлю щодо "стратегічної невизначеності" ситуації в Україні, що потенційно може змусити російське керівництво відмовитись від дій для подальшої ескалації і що ці заяви сильно "збентежили Путіна".

Інші оглядачі сказали, що заяви французького лідера натякають на відсутність "червоних ліній" у підтримці Києва і що питання присутності західних військових в Україні вже давно перестало бути "гіпотетичним".

При цьому інші аналітики висловлювали занепокоєння тим, що іноземні контингенти на території України могли б створити проблеми для самого Києва, порівнюючи це із ситуацією з міжнародними миротворцями в інших регіонах, як-то на Балканах. Окремо експерти зауважили, що питання присутності іноземних військ може виникнути лише у разі "катастрофічного" розвитку подій у війні.

Президент Володимир Зеленський заявив, що підтримує ініціативи щодо тренувальних або прикордонних місій іноземних держав в Україні, але не може закликати інші держави відправляти війська на війну.

Також український глава казав, що "поки Україна тримається, французька армія може залишатися на території Франції", але "якщо Росія нападе на одну з країн НАТО, то для її захисту армія Франції може встати до бою".

У статті використано матеріали AFP

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG