Спеціальні потреби

Берлін заарештував двох імовірних російських шпигунів, які на американських базах у Німеччині намагались зірвати поставки зброї в Україну


Американський солдат стоїть перед військовою машиною на базі у Графенвері, південна Німеччина, 28 березня 2023 року. Прокуратура Німеччини заявила 18 квітня 2024 року, що двоє чоловіків були заарештовані за підозрою в шпигунстві на користь Росії. (Фото: Christof STACHE / AFP)
Американський солдат стоїть перед військовою машиною на базі у Графенвері, південна Німеччина, 28 березня 2023 року. Прокуратура Німеччини заявила 18 квітня 2024 року, що двоє чоловіків були заарештовані за підозрою в шпигунстві на користь Росії. (Фото: Christof STACHE / AFP)

Німецькі офіційні особи повідомили у четвер, 18-го квітня, про арешт двох чоловіків з подвійним російсько-німецьким громадянством за підозрою у шпигунстві на користь Росії та підготовці диверсій на військових об’єктах в Німеччині, зокрема на військових базах США, з метою підірвати військову підтримку України.

Чоловіків, яких згідно з німецьким законодавством ідентифікували лише за їхніми іменами та першою літерою прізвищ як Дітера С. та Олександра Й., було заарештовано у середу, 17-го квітня, у невеликому місті Байройт на півдні Баварії.

Місто, відомому тим, що там проходить щорічний оперний фестиваль, присвячений Ріхарду Вагнеру, повідомляє видання The Guardian. Але також на півдні Німеччини розташовані військові бази, на яких проходять підготовку українські військові, додає телеканал NBC News.

За повідомленнями слідчих, чоловіків підозрюють у тому, що вони “діяли в інтересах іноземної розвідки” у “особливо серйозному випадку” шпигунства, цитує агентство AFP.

Також, повідомляє The Guardian, головний обвинувачений, 39-річний Дітер С., контактував зі співробітником російських спецслужб з жовтня 2023 року і розробляв плани диверсій у Німеччині, включно на “об’єктах збройних сил США”, розташованих у Німеччині.

За словами слідчих, він брав участь у “змові з метою вчинення вибухового нападу та підпалу, діючи як агент з метою вчинення диверсії та збору розвідувальних даних про військові об’єкти, що становить загрозу безпеці”.

“Дії мали на меті, зокрема, підірвати військову підтримку, яку Німеччина надає Україні проти російської агресії”, – цитує AFP заяву прокурорів.

Його співучасник Олександр Й. почав допомагати йому щонайменше у березні 2024 року, додали офіційні особи.

Дітеру С. також було висунуто додаткові звинувачення у приналежності до “іноземної терористичної організації”, адже він ймовірно належав до збройних формувань самопроголошеної проросійської “Донецької народної республіки” у 2014-2016 роках.

Наразі поліція проводить обшуки вдома та на роботі двох чоловіків.

Міністерство закордонних справ у Берліні повідомило, що викликало російського посла Сергія Нечаєва після арештів для надання роз’яснень. Як пояснює The Guradian, це відбулося незвично швидко, і може означати, що німецька влада має чіткі докази зв’язку між змовниками та Кремлем.

“Ми не дозволимо Путіну принести свій терор у Німеччину”, – заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок у дописі в мережі X.

Своєю чергою міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер також назвала звинувачення “особливо серйозним випадком підозрюваної агентурної діяльності на користь злочинного режиму Путіна”, цитує AFP.

“Ми продовжимо перешкоджати таким планам загрози”, – додала вона, підтвердивши непохитну підтримку України з боку Німеччини, заявивши: “Ми продовжуватимемо надзвичайно підтримувати Україну і не дамо себе залякати”.

“Ми знаємо, що російський силовий апарат також зосереджений на нашій країні — ми повинні відповідати на цю загрозу опорою і рішучістю”, — заявив міністр юстиції Німеччини Марко Бушман, назвавши затримання “успіхом розслідування в боротьбі з диверсійно-шпигунською мережею Путіна”.

Своєю чергою прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив журналістам, що Кремль не володіє жодною інформацією щодо арештів, додає The Guardian.

За повідомленнями німецького журналу Der Spiegel, серед військових об'єктів, за якими шпигували обвинувачені, була база армії США у Графенвері в Баварії.

Видання зазначає, що на базі є важливий військовий полігон, де військові США тренують українців, зокрема, що стосується управління американськими танками Abrams.

Німеччина є другим за обсягом після США донором і постачальником військової допомоги Україні. Також новина про арешт російських шпигунів з’явилася під час візиту до Києва віцеканцлера країни Роберта Габека.

Це не перший випадок імовірного російського шпигунства проти Німеччини, який було викрито після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.

Як зазначає The Guardian, останнім часом у Німеччині точилися гострі дебати щодо того, чи може наплив російських громадян у країну після початку війни Росії проти України становити загрозу національній безпеці країни.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG