Спеціальні потреби

Студентські протести у США через війну в Газі тривають і під час випускних


Пропалестинський протест в Колумбійському університеті, 28 квітня 2024 року
Пропалестинський протест в Колумбійському університеті, 28 квітня 2024 року

Під питанням опинились проведення випускних церемонії у низці університетів США, де тривають протести. Студенти протестують через війну в Газі та зростання кількості жертв цієї війни.

На вихідних у багатьох університетських містечках було спокійно, а протестувальники перебували в наметах, хоча в кількох навчальних закладах тривали арешти та примусове усунення протестувальників.

Багато студентів вимагають від своїх університетів розірвати фінансові зв'язки з Ізраїлем через масштабну операцію в Газі, яку Ізраїль, за його словами, проводить для знищення войовничого палестинського угруповання ХАМАС.

Протестувальники з обох сторін запеклих дебатів кричали та штовхали один одного під час протестів у неділю в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. Університет посилив заходи безпеки після того, як "між демонстрантами спалахнули деякі фізичні сутички", — йдеться в заяві Мері Осако, віцеканцлерки зі стратегічних комунікацій Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Повідомлень про затриманих чи постраждалих не надходило.

Пропалестинський протест в Колумбійському університеті
Пропалестинський протест в Колумбійському університеті


Близько 275 осіб було заарештовано в суботу на різних кампусах, включаючи Університет Індіани в Блумінгтоні, Університет штату Аризона та Університет Вашингтона в Сент-Луїсі. Кількість арештів по всій країні наблизилася до 900 після того, як 18 квітня поліція Нью-Йорка ліквідувала табір пропалестинських протестувальників у Колумбійському університеті та заарештувала понад 100 демонстрантів.

Арешти студентів стали центральною частиною протестів, адже студенти та дедалі більше викладачів вимагали амністувати протестувальників, через те, що записи про арешт та відсторонення від навчання можуть ускладнити доросле життя студентів.

Викладачі університетів Каліфорнії, Джорджії та Техасу ініціювали або проголосували за здебільшого символічний вотум недовіри своєму керівництву.

Речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі сказав, що президент Джо Байден "знає, що є дуже сильні почуття", але залишить управління протестами місцевій владі.

"Люди повинні мати можливість висловлювати свої погляди та публічно ділитися своєю точкою зору, але це має бути мирно", — сказав Кірбі в ефірі телеканалу ABC This Week". Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл в інтерв’ю, яке вийшло в неділю, назвав це ситуацію "небезпечною" і поклав відповідальність на керівництво університетів.

"Також є антисемітизм, який абсолютно неприйнятний. Я був шокований, побачивши це в цій країні", – сказав він в ефірі NBC.

З ЧОГО ЦЕ ПОЧАЛОСЯ

Загальнодержавні університетські протести почалися як відповідь деяких студентів на наступ Ізраїлю в Газі після того, як ХАМАС розпочав смертоносну атаку на південь Ізраїлю 7 жовтня. Бойовики вбили близько 1200 осіб, більшість з яких були цивільними, і взяли в заручники близько 250 осіб. За даними місцевого міністерства охорони здоров'я, Ізраїль, пообіцявши знищити ХАМАС, убив понад 34 000 палестинців у Секторі Гази.

Ізраїль та його прихильники назвали університетські протести антисемітськими, тоді як критики Ізраїлю кажуть, що він використовує такі звинувачення, щоб змусити замовкнути опонентів. Хоча камери зафіксували антисемітські висловлювання або погроз насильством деяких протестувальників, організатори протестів, деякі з яких є євреями, кажуть, що це мирний рух, спрямований на захист прав палестинців і протест проти війни.

Студентські демонстрації почалися по всій території США в різних місцях, включаючи Нью-Йорк, Каліфорнію, Міссурі та Массачусетс.

НЬЮ-ЙОРК

Протести в Колумбійському університеті в Нью-Йорку, де демонстранти встановили намети в центрі кампусу, згодом переросли у пропалестинські демонстрації по всій країні. Демонстрації змусили університет частково перейти на дистанційне навчання.

Колумбійський університет вказав протестувальникам, щоб вони залишили табір до певної дати, але вони це не виконали.

Студенти та адміністратори вели переговори, щоб припинити збої в роботі університету, йдеться в заяві університету, виданій в суботу ввечері. У неділю студенти пройшлися серед десятків різнокольорових наметів, встановлених перед Low Library для травневої церемонії випуску.

КАЛІФОРНІЯ

У Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі поліція встановила барикади перед тим, як сотні демонстрантів з обох сторін приєдналися до натовпу протестувальників в неділю біля наметів, де цілодобово перебували пропалестинські студенти.

Протестувальники в USC. 24 квітня 2024 року
Протестувальники в USC. 24 квітня 2024 року

Проізраїльські демонстранти, які прибули на мітинг "На підтримку єврейських студентів", заявили, що їхньою метою є "повстати проти ненависті та антисемітизму".

Антипротест організувала Ізраїльсько-американська рада, лідер якої Елан Карр закликав учасників маршу зберігати мир, повідомляє Los Angeles Times. "Ми не хочемо жодного насильства, — сказав Карр натовпу, коли мітинг закінчився. - Не займайтеся. Ви йдете відразу до своїх машин, рухаєтеся спокійно. Давайте погодимось".

На іншому кінці міста Університет Південної Каліфорнії USC заявив, що він поновлює працювати у неділю після того, як керівництво закрило кампус днем раніше через те, що школа назвала вандалізмом і втручанням в роботу.

USC розкритикували після того, як він не дозволив випускнику, який публічно підтримав палестинську справу, виступити з промовою на церемонії випуску. Адміністратори також скасували програмну промову режисера Джона М. Чу.

Минулого тижня університет оголосив про скасування випускної церемонії через день після того, як поліція затримала понад 90 протестувальників. У північній частині штату офіційні особи в суботу наказали "примусово закрити" Каліфорнійський державний політехнічний університет Гумбольдта. Два зали продовжили займати пропалестинські демонстранти. У неділю університет заявив, що втрати від таких дій оцінюються в мільйони, включаючи збитки, завдані "крадіжками, вандалізмом і графіті".

Міссурі

Університет Вашингтона в Сент-Луїсі заблокував деякі будівлі кампусу та заарештував протестувальників у суботу. На фотографіях видно, як поліцейські в уніформі намагаються відсторонити протестувальників у масках, а інші, також у масках, взялись за руки, щоб перешкодити цим зусиллям.

У заяві університету йдеться, що понад 100 осіб, у тому числі 23 студенти та чотири співробітники університету, були заарештовані за підозрою у незаконному перебуванні на приватній території.

Меган Грін, президентка ради старійшин Сент-Луїса, сказала в дописі в соціальних мережах, що вона бачила, що протест був мирним, "поки поліція не прийшла як із засідки".

Кандидат у президенти від Партії зелених Джилл Стайн повідомила у соцмережі, що вона та двоє її керівників кампанії були серед арештованих.

У заяві університет заявив, що протестувальники "не мали добрих намірів на нашому кампусі, і що ця демонстрація могла вийти з-під контролю та стати небезпечною".

Деяким із заарештованих також висуваються звинувачення в опорі арешту та завданні поранень трьом поліцейським, включаючи сильний струс мозку, зламаний палець і травму паху, йдеться в заяві.

Міссурійський відділ Ради з американо-ісламських відносин засудив арешти як "жорстокі".

МАССАЧУСЕТС

Поліція в спорядженні для боротьби з масовими заворушеннями розчистила табір на території кампусу Північно-східного університету в Бостоні в суботу. Поліція штату Массачусетс повідомила, що близько 102 протестувальників було заарештовано, їм буде висунуто звинувачення у незаконному перебуванні на приватній території та хуліганстві.

Фото 25 квітня 2024 року. Пропалестинський протест в Бостоні, Массачусетс
Фото 25 квітня 2024 року. Пропалестинський протест в Бостоні, Массачусетс

У заяві Північно-східного університету йдеться, що в демонстрацію, яка почалася два дні тому, "проникли професійні організатори", які не мають відношення до університету, і виголошують антисемітські образи, зокрема закликають "вбивайти євреїв".

Студентська група "Хаскі за вільну Палестину" заперечила інформацію університету, заявивши, що жоден студент-протестувальник не "повторював огидну мову ненависті". Студенти-протестувальники в Бостоні заявили, що контрпротестувальник намагався підбурити мову ненависті, але наполягали, що їхній захід був мирним.

Відео - найголовніше

Реакція на виступ Блінкена з гітарою в Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00
XS
SM
MD
LG