Спеціальні потреби

«Чи можливе життя без Рязанова?»


Ельдар Рязанов
Ельдар Рязанов

Знаменитий радянський і російський кінорежисер Ельдар Рязанов помер у Москві на 89-му році життя.

«Чи можливе життя без Рязанова? Звичайно, ні. І Ельдар настільки добрий до нас, що пішовши, залишається з нами, для нас і заради нас», - написав у Facebook кінорежисер Віталій Манський.

Ці проникливі слова можуть служити лейтмотивом реакції самих різних людей самих різних віків, що живуть в Росії і поза нею, на повідомлення про смерть кінорежисера і сценариста Ельдара Олександровича Рязанова. Він помер в Москві на 89-му році життя після важкої хвороби. Останній рік був важким, Ельдар Олександрович переніс інфаркт, був госпіталізований. Причина смерті, як повідомляють ЗМІ з посиланням на лікарів - гостра серцева недостатність.

Кіно для всіх

Якщо й були в Росії і Радянському Союзі справжні комедіографи, що адресували свої фільми самому широкому глядачеві і ними палко улюблені, то Ельдар Рязанов - з цієї дуже нечисленної групи, куди можна включити Георгія Данелію і Леоніда Гайдая.

Починаючи з тріумфальної «Карнавальної ночі», що дала в 1957 році запаморочливий старт Людмилі Гурченко, і виявила нові грані таланту Ігоря Ільїнського, цей майстр переніс на екран найрізноманітніші історії, складені ним разом з його багаторічним соратником, драматургом Емілем Брагінським. Досить назвати «Гусарська балада», «Зигзаг удачі», «Старики-розбійники», «Службовий роман», «Вокзал для двох», і пам’ять миттєво воскрешає ці чудові стрічки, без яких історія радянського кіно 60-70-х років була б неповною.

Але три фільми Рязанова-режисера треба, мабуть, виділити особливо. «Стережись автомобіля» - найтонша, наповнена гумором, сарказмом і ліризмом інтелігентна кінопоема про благородного шахрая Юрія Дєточкіна. «Іронія долі, або з легким паром!» - невибагливий, але чаруючий міський кіноанекдот, він же ностальгічний романс, який зберігає уже сорок (!) років лаври самого популярного телевидовища, картина-символ, картина-ритуал. І, нарешті, «Гараж» - неймовірно смішний, злий і місцями дуже сумний і гіркий колективний портрет «гомо совєтікус», зухвалий виклик, який Рязанов, продовжувач сатиричних традицій Булгакова і Зощенка, кинув офіційній цензурі.

Депресія від преси

У нього були складні стосунки з критикою. Його лаяли за те, що, наприклад, в Америці шанується великою гідністю - за те, що він дуже подобається масовій публіці. Але для радянського королівства кривих дзеркал це вважалося дешевим популізмом, «несумісним» з високими художніми якостями.

«Я навіть віршик написав: «тим, що у мене депресія, іноді зобов'язаний пресі я», - сказав мені Рязанов, коли в 2000 році я брав у нього по телефону інтерв'ю для газети «Новое русское слово». - А я йду своєю дорогою, і не можу і не буду змінюватися. Я такий, як є, незважаючи на те, що напишуть 50 критиків».

«Як ви ставитеся до того, що Вас називають популістом?» - запитав я тоді.

Рязанов: «Якщо ви візьмете будь-який рейтинг популярності, то моє прізвище йде першим рядком. Можливо, завдяки тому, що я популіст. Але себе я так не сприймаю. Я просто знімаю те, що мене цікавить. Кожен мій фільм - моя сповідь».

Я просто знімаю те, що мене цікавить. Кожен мій фільм - моя сповідь
Ельдар Рязанов

Почуття гумору у нього було відмінним і повсякчасним, проявляло себе в самих різних ситуаціях. Розповідаючи мені по телефону, як він поперемінно знімав «Старі шкапи» і «Тихі вири», як складно добувалися гроші, він прорік: «Робота була адова, туди-сюди-назад, тобі і мені приємно». І хоча я не міг бачити його обличчя, впевнений, що його губи розповзлися в типово рязановську саркастичну усмішку.

Ніякої фальші

Рязанов був великий трудівник, працював невтомно, ділячи час між кінематографом, телебаченням і літературою. Він писав вірші, випустив кілька книг. Як медійне обличчя, Рязанов став широко відомий публіці в ті кілька років, коли він вів «Кінопанораму». Ним створені більше двохсот авторських телепрограм. Безліч звань і нагород, ним отриманих.

Його фільми останніх двох десятиліть в цілому не можна віднести до його вищих досягнень, хоча і в них відчувається неповторна рязанівська інтонація, вміння висікати іскри справжнього комізму.

«Ельдар Олександрович, - написала про нього Віра Таривердієва, вдова композитора Мікаела Таривердієва, який писав музику для «Іронії долі». - Ви ніколи, ніколи, жодного разу в житті не допустили фальші. Ні в кіно, ні в житті, ні в любові, ні в дружбі!».

Він цурався так званої суспільної роботи, але не міг чинити опір загальному пориву колег, коли в 2002 році його обрали президентом Російської академії кінематографічних мистецтв «Ніка».

Я йду своєю дорогою, і не можу і не буду змінюватися. Я такий, як є, незважаючи на те, що напишуть 50 критиків
Ельдар Рязанов

Мені пощастило побувати на 20-й церемонії «Ніки» в березні 2007 року, коли Рязанову вручили почесну «Ніку» - «За честь і гідність». Його величали сердечно, пафосно і виснажливо довго. На сцену - вона час від часу оберталася - викотили карнавальне застілля. Разом з дівчатами-статистками за столами з їжею і питвом сиділи обплутані серпантином режисер Петро Тодоровський і актор В'ячеслав Тихонов. Вони почали говорити схвильовані і плутані тости на честь Рязанова. Раптом Тихонов стрепенувся: «А де Емма? Чому її немає за нашим столом?» Мініатюрна дружина Рязанова (Емма Абайдулліна, третя дружина режисера. - О.С.). покірливо піднялася на сцену. І Тихонов назвав її жінкою, «яка стримує апетити цієї божевільної людини». Рязанов прочитав власні вірші і вимовив сердиту мову, спрямовану проти засилля американських наслідувальних моделей в російському кіно. Після чого Рязанов зняв з себе повноваження президента академії «Ніка», передавши їх акторові Олексію Баталову. «Король помер, хай живе король!» - виголосив Рязанов.

На жаль, король дійсно помер ...

«Я щасливий двічі»

«Будемо згадувати його фільми, - написав у Facebook кінокритик Юрій Богомолов. - Його самого. Вже згадуємо. Але не забудемо про його принципову громадянську позицію в ставленні до нинішнього режиму, до його лакеїв».

У 2010 році Рязанов став одним із засновників альтернативного Кіносоюзу, який об'єднав кінематографістів, незадоволених політикою офіціозної Спілки кінематографістів, керованої Микитою Михалковим. У березні 2014 Рязанов підписав відкритий колективний лист Кіносоюзу, що засуджує російську військову інтервенцію в Україну.

До мене Бог, мабуть, відноситься непогано, тому що він мені послав Емму. Я в особистому житті щасливий двічі
Ельдар Рязанов

«Я дуже багато вчинків Єльцина схвалюю, - сказав Рязанов в одному з інтерв'ю. - Але єдине, що я не можу йому пробачити, це те, що він призначив такого наступника ..., який, по-перше, просто підняв знову, так би мовити, те, що було відсунуто історією - шар цих жадібних, страшних, темних людей, які представляли у нас найстрашніші, злі сили, за якими стоять юрби страчених, закривавлених і так далі, і так далі. Ось, чого я пробачити йому не можу, на жаль».

У цій пам'ятній для мене телефонній розмові з Ельдаром Олександровичем я нагадав йому слова з пісні, що звучить в його картині «Тихі вири»: «Два життя прожити не дано, два щастя - затія порожня».

«У цій пісні йдеться про особисте життя, - пояснив Рязанов. - Ви знаєте, моя дружина Ніна померла (Ніна Скуйбіна, друга дружина режисера, померла в 1994 році. - О.С.). Це був чудовий союз. До мене Бог, мабуть, відноситься непогано, тому що він мені послав Емму. Я в особистому житті щасливий двічі».

Дивіться також: «Віра. Надія. Любов.» – очима українських дітей

Ці малюнки дітей з України показують в ООН. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG