Спеціальні потреби

Freedom House: Україна найбільше серед 29 країн покращила показник демократії; поразка Росії у війні - найважливіше політичне завдання


Люди ховаються на станції метро під час російського ракетного обстрілу, Київ, 11 квітня 2024 р. (Фото: REUTERS/Alina Smutko)
Люди ховаються на станції метро під час російського ракетного обстрілу, Київ, 11 квітня 2024 р. (Фото: REUTERS/Alina Smutko)

Протягом 2023 року Україна покращила оцінки демократії серед 29 країн Центральної Європи та Центральної Азії, попри продовження “спроб Москви знищити Україну” й на тлі загального погіршення рівня демократичного врядування в регіоні протягом останніх 20 років поспіль. Про це йдеться в звіті Freedom House щодо ситуації з демократією в "перехідних" країнах Центральної Європи та Центральної Азії.

З 29 країн, які було проаналізовано у звіті, у 10 відбулося зниження рівня демократії, і лише в п’яти зареєстрували покращення. Серед останніх і Україна, яка загалом отримала 3,43 бала з можливих семи і найбільше покращила оцінки.

Війна стала свого роду подією, що була каталізатором для [кращого] урядування в Україні загалом
Майк Смелтзер, Freedom House

Україна в певному сенсі змогла використати війну для посилення демократичних тенденцій, каже в інтерв'ю Голосу Америки представник Freedom House Майк Смелтзер. Попри загальні обмеження, яких зазнали основні права людини в Україні внаслідок війни, національні інституції врядування країни покращили свою роботу, відзначає він.

“Війна стала свого роду подією, що була каталізатором для [кращого] урядування в Україні загалом. І додаткова гарна новина полягає в тому, що це ніби підштовхнуло український уряд до реформ у сферах, які в минулому зазнавали труднощів і занепаду. Двома з них цього року були судова система та корупція. Ми побачили скромні покращення в цих сферах, які історично перебували дуже низько в наших рейтингах, щодо боротьби з корупцією, особливо в армії”, - зазначив Смелтзер в інтерв’ю кореспондентці Голосу Америки Єкатерині Маґхалдадзе.

В звіті засуджуються "агресивні війни" Росії та Азербайджану.

“Спроба Москви знищити Україну, що триває, та нелюдське захоплення Нагірного Карабаху азербайджанським режимом ще раз продемонстрували смертоносні наслідки експансії автократії”, - зазначено у звіті.

“Ці та інші події останніх років прискорили геополітичну перебудову в регіоні, де країни розділилися на два протилежні блоки: ті, що віддані ліберальному демократичному порядку, і ті, які категорично відкидають його”, - йдеться в звіті.

Freedom House зарахував Україну, разом з 10 іншими країнами, до “гібридних режимів”, які загалом перебувають між демократичним і автократичним блоками країн.

“У цій великій і неоднорідній групі з 11 країн, п’ять зазнали загального зниження показників демократії, і лише одній – Україні – вдалося досягти покращення”, - сказано у звіті, де також зазначено, що деякі з країн цієї групи перебувають “на явно антидемократичній траєкторії”, втім інші рухаються у напрямку більш розвиненої демократії, а ще інші – перебувають на місці.

Найкращі показники у звіті Freedom House отримали Естонія (6,00 балів), Латвія та Словенія (по 5,79 бала), які належать до групи “консолідованих демократій”. Найгірший рівень у Росії та Азербайджану (по 1,07 бала), Таджикистану (1,04 бала) і Туркменістану (1,00 бал), яких віднесено до групи “консолідованих авторитарних режимів”.

За висновками авторів звіту, теперішні російська та азербайджанська загарбницькі війни стали найяскравішими прикладами зневаги сьогоденних автократів до фундаментальних прав людини та плюралістичних суспільств.

“Ці режими цинічно вимагають поваги до власних держав і суверенітету, навіть якщо вони жорстоко відкидають внутрішню політичну автономію, унікальну історію та право на існування своїх сусідів”, - зазначають автори звіту, одночасно наголошуючи, що у цій регіональній перебудові регіону російський режим відіграє унікальну роль.

Головний політичний імператив цього року, як і минулого року, полягає в тому, щоб переконатися, що вторгнення Москви в Україну зазнає серйозної поразки
Звіт

Натомість демократичні країни непослідовно і часто неохоче ставали на захист усталених міжнародних норм й дозволяли автократичним режимам уникати відповідальності.

“Росія, безсумнівно, має величезний вплив на демократію в регіоні. Найбільш чітко ми бачимо це в її вторгненні в Україну, яке триває не 2 роки, а насправді 10 років, починаючи з 2014 року”, - зауважив Смелтзер.

“Режим Володимира Путіна, здається, боїться демократизації в сусідніх країнах, і тому він чинить великий тиск на ці країни, включаючи вторгнення в них”, - додає він.

Водночас Смелтзер і автори звіту наголошують на дедалі більш активній співпраці світових автократичних режимів. Путінський режим, за словами експерта, чинить тиск на сусідні країни “за допомогою інших автократій у регіоні, хай то буде Білорусь, Казахстан чи навіть далі за межами Євразійського регіону – Китай та Північна Корея”.

“І тому це стає справді великою проблемою, ця авторитарна співпраця, яка скрізь ускладнює демократію”, - зазначив він.

За таких умов, автори звіту другий рік поспіль називають перемогу України й поразку Росії у війні головним політичним пріоритетом року.

“Головний політичний імператив цього року, як і минулого року, полягає в тому, щоб переконатися, що вторгнення Москви в Україну зазнає серйозної поразки”, - йдеться у звіті.

“Майбутнє європейської демократії та безпеки тепер нерозривно пов’язане з долею України. Країни-члени Європейського Союзу і НАТО повинні не тільки інвестувати набагато більше — і ефективніше — у свою колективну оборону, а й надати Україні допомогу, необхідну їй, щоб відкинути російське просування та побудувати власну міцну демократію”.

Без перемоги України, зокрема на умовах України, за українським визначенням перемоги, автократи від Росії до Китаю та Ірану сприйматимуть це як свого роду карт-бланш робити те, що вони хочуть. Що норм міжнародного суверенітету та самовизначення більше не існує
Майк Смелтзер

Смелтзер висловився ще більше конкретизував цей висновок.

“Я думаю, що це дуже просто. Якщо Україна програє цю війну, демократія програє війну. Це вкрай просто”, - зауважив експерт.

“Без перемоги України, зокрема на умовах України, за українським визначенням перемоги, автократи від Росії до Китаю та Ірану сприйматимуть це як свого роду карт-бланш робити те, що вони хочуть. Що норм міжнародного суверенітету та самовизначення більше не існує”.

Freedom House у своєму звіті запропонував декілька основних рекомендацій задля досягнення цієї мети, зокрема, закликавши демократичні країни розширити свій підхід до підтримки і просування демократії й інвестувати у забезпечення України зброєю та необхідний військовий вишкіл, на додаток до традиційної зосередженості на вільних виборах, захисті прав, торгових пактах та інституційних реформах.

“Для декого з вашої аудиторії буде майже нерозумним думати про збільшення військової підтримки демократії. […] Коли ми думаємо про мілітаризацію Європи, багато людей згадують про Другу чи Першу світову війну. […] Ідея про … більше військових у Європі дуже лякає багатьох людей”, - зазначає з цього приводу Смелтзер.

“Але водночас я вважаю важливим визнати, що загарбницькі війни не залишилися в минулому. […] Зрозуміло, що ці автократи засвоїли урок, що вони можуть наполягати, наполягати й наполягати, вимагати та вимагати від цих країн більшого. І лише посиливши військову підтримку таким країнам, як Україна, і залучивши їх до […] структури міжнародної безпеки Європи, ми зможемо запобігти цьому надалі”.

На додаток до рекомендації демократичним країнам надавати Україні більшу військову, гуманітарну та бюджетну допомогу, автори звіту також закликають уряди демократій, особливо у США та Європі, вилучити та спрямувати заморожені російські активи на відновлення України; повною мірою застосувати санкції проти російських юридичних і фізичних осіб, а також тих, хто за медами Росії допомагає їх обходити, й закрити юридичні лазівки, які послаблюють дію санкцій; забезпечити повну відповідальність за злочини, скоєні під час російської війни, зокрема шляхом створення спеціального трибуналу для розгляду злочину агресії; досягти консенсусу щодо гарантій безпеки в регіоні та, зрештою, запропонувати Україні членство в НАТО; й підтримувати поточні демократичні реформи в Україні, в міру того, як країна веде переговори про вступ до ЄС.

Я думаю, що важливо зрозуміти, звідки походять ці наративи. Це йде з Кремля. Вони давно наполягали, що ця війна – спричинена заходом, але насправді відповідальність за цю війну лежить в стінах Кремля. І все
Майк Смелтзер

Автори звіту наводять низку рекомендацій для підтримки демократії та протидії авторитарним режимам у Європі загалом, зокрема й у інформаційному просторі. За словами Смелтзера, важливо розуміти, як війну в Україні використовують з метою розколу європейських суспільств, й усвідомлювати російське походження багатьох таких спроб.

“…У всьому регіоні… політичні лідери використають війну, щоб отримати якусь політичну перевагу та знову розділити суспільство щодо цього критичного питання підтримки України. Ми бачили це на минулих вихідних у Словаччині, на президентських виборах, де Петер Пеллегріні говорив про те, щоб Словаччина не брала участі у війні в Україні”, - зазначив аналітик.

“Я думаю, що важливо зрозуміти, звідки походять ці наративи. Це йде з Кремля. Вони давно наполягали, що ця війна – спричинена заходом, але насправді відповідальність за цю війну лежить в стінах Кремля. І все”.

Неспроможність виконати ці рекомендації лише закріпить нинішні негативні тенденції в регіоні, вважають автори звіту, та ускладнить стримування авторитарної експансії як у Центральній Європі та Центральній Азії, так і в усьому світі.

Згідно з сайтом аналітичного центру Freedom House, оцінка демократії, яку представлено у звітах організації, охоплює окремі рейтинги національного та місцевого управління, виборчого процесу, незалежних медіа, громадянського суспільства, судової системи та її незалежності, а також рівня корупції.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG